Badanie bakteriologiczne kału

W naszych jelitach bytuje około sześciu kilogramów bakterii. Składają się na to miliardy różnych szczepów bakteryjnych oraz grzybiczych. Jeśli ich wzajemne stosunki są odpowiednie to nasze jelita funkcjonują prawidłowo. Zdarza się jednak, że z powodu nietolerancji pokarmowych, czy też konieczności zastosowania antybiotykoterapii nasza flora bakteryjna jest narażona.

Choroby wywoływane przez nieprawidłowości we florze bakteryjnej

bakteria z kałuW takich sytuacji mogą pojawić się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego obejmujące między innymi nudności, wzdęcia, biegunki, zaparcia, uczucie ciężkości, czy też zaburzenia perystaltyki. Warto również zwrócić uwagę na to, że stosowanie odpowiednich probiotyków i prebiotyków może nam pomóc przywrócić prawidłową florę bakteryjną. Okazuje się jednak, ze nie zawsze wiemy, jaki preparat powinniśmy zastosować. W takiej sytuacji pomóc nam może badanie bakteriologiczne kału. Bakteria z kału wykryta będzie przez laboratorium diagnostyczne. Zostanie ona wyhodowana, wyizolowana, a następnie zidentyfikowana. Takie badanie wykonuje się oczywiście z próbki kału. W odpowiednim pojemniku należy próbkę dostarczyć do najbliższego laboratorium, a następnie czekać na wyniki. Wyniki powinniśmy otrzymać po kilku dniach, maksymalnie po tygodniu. Możemy je sprawdzić na stronie internetowej za pomocą specjalnego kodu, który otrzymaliśmy w laboratorium lub też odebrać osobiście w miejscu, w którym wykonywaliśmy badanie.

Wyniki powiedzą nam, jakie szczepy bakterii zostały wykryte, a także określone zostaną ich ilościowe proporcje. Jeśli okaże się, że są one nieprawidłowe to po konsultacji z lekarzem prowadzącym będziemy mogli zastosować odpowiedni probiotyk oraz zmienić dietę na taką, która przywróci równowagę w obrębie naszej mikroflory bakteryjnej.