Cewnik w wyposażeniu karetki

 

Ratownictwo medyczne jest niezwykle odpowiedzialnym zawodem w naszym świecie. Jest on obdarzony ogromnym zaufaniem i ludzką nadzieją. Dlatego też niezwykle ważnym jest by wykonywały go osoby odpowiednio przeszkolone, doświadczone, sumienne i przede wszystkim czujące się dobrze w tym niezwykle trudnym i wymagającym zawodzie, od którego oczekuje się bardzo wiele.

Cewnik w ratownictwie medycznym

cewnik do odsysania górnych dróg oddechowychZawód ten kojarzy się nam z niezwykle skomplikowaną aparaturą i bardzo doświadczonymi ludźmi. Jest ogromna różnica, między lekarzami w przychodniach i tych, którzy urzędują w szpitalach, a czasami też w karetkach. Ci są zdecydowanie bardziej zaradni i szybciej działający, ale za to są mniej delikatni i troskliwi, co też czasami może zaszkodzić osobie poszkodowanej. W misji ratunkowej czasami liczą się niezwykle małe rzeczy. Nie musi być to skomplikowana aparatura, aby ratowała życie. Karetki bardzo często wzywane są do zadławień, podtopień, czy wszelakich sytuacji grożących zalaniem płuc cieczą. Użyteczny w takiej sytuacji jest cewnik do odsysania górnych dróg oddechowych, nie jest to sprzęt ani skomplikowany, ani drogi, a jest używany niezwykle często i w bardzo wielu przypadkach ratuje życie. Wydaje się to być nieprawdopodobne, ale sprzęt kosztujący mniej niż złotówkę jest w stanie pozbyć się cieczy, oraz pozwolić poszkodowanemu na oddychanie w sytuacjach, gdzie tego powietrza taka osoba normalnie nie może. A zatem jest to sprzęt niezwykle użyteczny.

Nie możemy w życiu kierować się przekonaniem, że tylko drogi i bardzo skomplikowany sprzęt ma swoją rolę w ratowaniu życia. Często to mniej skomplikowane urządzenia są używane najczęściej, tak aby ratownik medyczny miał jak największe szanse, aby utrzymać pacjenta przy życiu. Dlatego też powinniśmy doceniać te małe rzeczy, gdyż są równie użyteczne.