Co to jest przedwzmacniacz?

 

Gramofony wracają do łask, a ilość sprzedawanych płyt winylowych wzrasta dynamicznie. Klimatycznie odtwarzana muzyka zdobywa coraz to nowych wielbicieli. Odbiorcami bywają zarówno starsi, jak i młodsi melomani. Jednak żeby stworzyć odpowiednie warunki do odsłuchu, należy zadbać o właściwe wyposażenie.

Co powoduje brak przedwzmacniacza do gramofonu?

przedwzmacniacz do gramofonuMało osób ma świadomość, że ogromne znaczenie w odbiorze ma przedwzmacniacz do gramofonu, czyli urządzenie pośredniczące między wkładką gramofonową a amplitunerem. Ma za zadanie wzmocnić i skorygować sygnał generowany przez wkładkę gramofonową. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce podłączenia przedwzmacniacza, ponieważ niewłaściwie zainstalowany spowoduje złe brzmienie. Trzeba pamiętać, że informacje zapisane na winylu i napięcie wyjściowe wkładki gramofonowej wpływają na kiepski i bardzo słaby sygnał, pozbawiony basu. Niewłaściwie skonfigurowany zestaw nawet wykorzystując pełną moc, będzie wydawał bardzo cichy dźwięk. W efekcie może dojść do wytworzenia szeregu zakłóceń własnych, które mogą skutkować spaleniem przetworników w głośnikach. Wielu producentów proponuje przedwzmacniacz do gramofonu zintegrowany z płytą. Fachowcy uważają, że tego typu rozwiązanie nadaje się dla niewymagającego słuchacza. Prawdziwy meloman wybiera gramofon bez preampa, wówczas można dokupić produkt o znacznie większych możliwościach i osiągach. Wydajność przedwzmacniacza zależy od wielu aspektów, dlatego nie powinno się inwestować w tanie urządzenia.

Jeżeli nie jest się profesjonalistą, nie należy kupować tych z najwyższej półki , ponieważ może się okazać, że produkt jest zbyt zmodernizowany, jak na potrzeby przeciętnego słuchacza. Przy wyborze trzeba przede wszystkim kierować się wkładką gramofonową, ponieważ to jej parametry mają największe znaczenie.