Czy drukarka fiskalna online to obowiązek?

 

Decydując się na bycie przedsiębiorcą trzeba być przygotowanym na częste zmiany w przepisach prawa, a co za tym idzie zmiany w sposobie prowadzenia działalności. O wymianie zwykłych kas fiskalnych i wprowadzeniu drukarek fiskalnych online była mowa już od kilku lat. Jakie przedsiębiorstwa będą musiały wprowadzić je w 2021 roku?

Drukarka fiskalna online będzie standardem w 2021

drukarki fiskalne onlineNowoczesne kasy są wprowadzane konsekwentnie wprowadzane do różnych gałęzi gospodarki już od jakiegoś czasu. Obowiązek wprowadzenia do swojej działalności kasy online w 2020 roku dotyczył wyłącznie stacji paliw oraz warsztatów samochodowych. Natomiast od stycznia 2021 roku drukarki fiskalne online pojawią się m.in. we wszystkich lokalach świadczących usługi gastronomiczne oraz hotelach. A czym właściwie drukarka fiskalna online? Jest to urządzenie, które na bieżąco wysyła informacje o wszystkich zakupach do Repozytorium Ministerstw Finansów.  Dane te będą poddawane tam analizie oraz oczywiście kontroli, a co za tym idzie zmniejszy popełnianie oszustw finansowych. Zakup tzw. wirtualnej kasy oczywiście nie należy do najtańszych, ale na szczęście można sobie go odpisać od podatku. Decydując się na zakup nowej kasy fiskalnej można odliczyć od podatku należnego aż 90% jej wartości netto. Jest to z pewnością pocieszająca informacja dla wszystkich przedsiębiorców.

Nie ma ucieczki od wymiany kas. Z czasem posiadaniu drukarki fiskalnej online będzie obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Warto więc na bieżąco sprawdzać wiadomości na ten temat, aby nie przegapić terminu wprowadzenia takiego typu kasy w własnej działalności gospodarczej. Warto wspomnieć o tym, że zwykłe kasy z papierowym zapisem kopii nie są już dostępne w sklepach i nie można ich nigdzie kupić.