Czym się kierować przy wyborze kasy fiskalnej?

Kiedy decydujemy się na otwarcie własnego biznesu powinniśmy sprawdzić, czy nie obejmuje nas obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Jeżeli należymy do grupy usługodawców, których ten obowiązek dotyczy. powinniśmy zastanowić się nad zakupem właściwej i funkcjonalnej kasy fiskalnej.

Jak wybrać odpowiednią do naszych potrzeb kasę fiskalną?

Skaner laserowyOgromny wybór kas fiskalnych nie ułatwia zadania. Ceny także są zróżnicowane i wynoszą od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Aby dokonać właściwego wyboru musimy sprawdzić klasyfikację, do której z poszczególnych grup usługodawców zalicza się nasz działalność. 1)Kiedy prowadzimy jednoosobową działalność produkcyjną lub usługową bądź zajmujemy się niedużą sprzedażą internetowa. Wystawiamy niedużą ilość paragonów a nasza działalność nie wymaga dużej bazy towarowej możemy z powodzeniem zdecydować się małą kasę fiskalną. 2)Kiedy zajmujemy się sprzedażą obwoźną np. biżuterii na festynie. Nie wystawiamy wielu paragonów fiskalnych i nie jest nam potrzebna rozbudowana baza towarowa możemy zainwestować w przenośną kasę fiskalną. Jest ona mała i prosta w obsłudze. Wyposażona w akumulator i ładowarkę samochodową. 3)W przypadku, gdy prowadzimy nieduży sklepik np. z warzywami a limit paragonów wynosi od 0 do 100 dziennie. Nasza baza towarów jest średniej wielkości wystarczy, że zaopatrzymy się 10 w średniej wielkości kasę fiskalną. 4)Inaczej sprawa wygląda w przypadku dużych sklepów oraz aptek. Najczęściej jest wtedy potrzebnych więcej niż jedna kasa. Towaru jest na tyle dużo, że wymagana jest rozbudowana baza towarowa. Powinniśmy zdecydować się na kasę fiskalną, którą możemy rozbudować o dodatkowe elementy takie, jak skanery laserowe, komputer z monitorem dotykowym czy czytnik kart magnetycznych. 5)Duże hurtownie, markety czy hipermarkety korzystają z drukarek fiskalnych. Są one znacznie bardziej rozbudowane niż kasy fiskalne. Posiadają wiele przydatnych funkcji oraz programów handlowych, które ułatwiają koordynację pracy sklep oraz magazynu.

Kiedy nie do końca jesteśmy pewni, jaki rodzaj kasy najlepiej sprawdzi się w naszej działalności gospodarczej, powinniśmy zasięgnąć informacji w Internecie lub w sklepie, który zajmuje się dystrybucją kas fiskalnych.