Dach jest ważny

Powiedzieć, że dach jest ważny, to powiedzieć wszystko. Jest to jednak hasło na tyle nieprecyzyjne, a zarazem szerokie merytorycznie, że może przyprawić o zawrót głowy nawet najwytrwalszych myślicieli.

Dlaczego dach jest taki ważny?

BlachaMożna więc, dla ułatwienia, całą ideę dachu rozłożyć na części: rynny, dachówki, kalenice, krokwie, i kto wie co jeszcze. Tutaj łatwiej znaleźć poszczególne funkcje dla każdego kawałka. I rynna, która odprowadza wodę, i dachówki, które składają się na pokrycie dachu, i wszystkie bele i inne drewniane lub metalowe elementy podtrzymujące konstrukcję, są niezastąpione i jedyne w swoim rodzaju. Warto darzyć szczególnym szacunkiem każdy element z osobna, ponieważ nigdy nie wiadomo, który można akurat nas zawieść. Weźmy choćby tak niewinne wyposażenie jak ozdoby dachowe. Niby nic szczególnego, nic specjalnie ważnego, a przecież mają taki wpływ na estetykę domu! Na dachu w formie ozdoby można postawić wszystko – kwiaty, drzewa, donice z krasnoludkiem w środku czy nawet cały orszak świętego Mikołaja, włącznie z elfami i reniferami. Czasem na dachu siądzie kruk, macha skrzydłami i kracze, a sąsiedzi pieją z zachwytu nad tym, jaką niesamowicie oryginalną ozdobę sprowadziło się na swój dach. Myślą, że wszystko jest elektroniczne, że ptak to atrapa jakich wiele. Nie przychodzi im do głowy że to prawdziwe, dzikie i krwiożercze zwierzę, po którego bytności na dachu mogą być konieczne obróbki blacharskie.

Pytanie o konkrety w tym przypadku należy taktownie przemilczeć i liczyć, że rozmówca skupi się na czymś innym niż kruk na dachu.