Dieta ajurwedyjska dla lepszego samopoczucia

Wywodzący się ze starożytnych Indii, liczący kilka tysięcy lat ajurweda to najstarszy znany system medyczny. W luźnym tłumaczeniu oznacza naukę o życiu cechującą się holistycznym podejściem do człowieka. Jeśli chcemy żyć zgodnie z zasadami ajurwedy, musimy między innymi odpowiednio dopasować swoją dietę do rodzaju posiadanej energii.

Zasady w diecie ajurwedy

ajurwedyjski detoksPopularny w Indiach ajurwedyjski detoks opiera się na kilku kluczowych zasadach. Jedną z nich jest spożywanie posiłków stałych w porcji nie większej niż 30% pojemności żołądka, tak samo dokładnie jeśli chodzi o posiłki płynne. Pozostałą część żołądka pozostawiamy pustą. Wszystkie spożywane produkty muszą być naturalne i nieprzetworzone. Należy wystrzegać się produktów kwaśnych, sfermentowanych itp. Dodatkowo ważną zasadą jest zakaz spożywania posiłku podczas złego samopoczucia lub pod denerwowania. Nie zalecane jest prowadzenie rozmów podczas posiłków, lecz dobrze jest spożywać jedzenie z bliskimi osobami i w miłym gronie. Jadłospis ajurweda zależy od doszy, do której jest zaliczany. Trzeba się jednak wgłębić bardziej w tą sztukę by poznać lepiej jej wszystkie zasady. Zdecydowanie najważniejsza zasada do wprowadzenie do diety tylko naturalnych produktów. Detoks musi się odbywać zgodnie z własną naturą i przy dobrym samopoczuciu.

Indyjskie sposoby uzdrawiania i leczenia są oparte na jednostce czyli na człowieku, a nie na jednostce chorobowej. Każda dieta czy nawet detoks zależy od naszej doszy. Każdy oddziałuje inaczej na różne produkty lecz ważne by spożywane produkty były naturalnego pochodzenia. Do słodzenia herbaty zalecane są miody manuka lecz i naturalne składniki muszą być spożywane w umiarze. Należy pamiętać, że prawie 1/3 żołądka musi pozostać pusta i tylko wtedy jemy zgodnie z zasadami ajuwerdy.