Domy nowoczesne – jaka stylistyka?

Nowoczesne budownictwo wykorzystuje szereg materiałów, które jeszcze kilkanaście lat temu nie były w ogóle dostępne na rynku. Architekci stawiają na energooszczędność oraz ekologię. Popularny jest trend określany terminem 2 x ECO. Kryją się pod nim nowoczesne domy, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były maksymalnie przyjazne dla środowiska, ale i portfela inwestora.

Nowoczesne domy to połączenie ekologii z ekonomią

nowoczesne domyProjekty domów nowoczesnych, które są dostępne w katalogach biur architektonicznych, stawiają na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych, ale także funkcjonalność budynku oraz wygodę jego mieszkańców. Nowoczesne domy na wąską działkę oraz projekty okazałych, dużych budynków mają jeden wspólny mianownik – odpowiednio dobrany rozkład pomieszczeń. Architekci często stosują podział na strefę ogólną oraz prywatną. Strefa ogólna to kuchnia, salon, łazienka. W niektórych domach pojawia się również jadalnia. To w tych pomieszczeniach rodzina podejmuje gości, spędza wspólnie czas, przygotowuje i spożywa posiłki. Strefa prywatna do sypialnie oraz łazienka. Nowoczesne domy z użytkowym poddaszem lub piętrowe najczęściej posiadają co najmniej 2 łazienki. W przestrzeni prywatnej określanej także terminem strefy nocnej może pojawić się również garderoba. Wydzielenie takiego dodatkowego pomieszczenia przy sypialniach znajduje coraz szersze zainteresowanie wśród polskich inwestorów. Oddzielenie tych dwóch stref zwiększa poczucie prywatności i wygodę domowników, którzy mogą spokojnie wypoczywać. Nowoczesny projekt budowlany dom jednorodzinny może rozplanować w taki sposób, aby strefa ogólna znajdowała się na parterze, a prywatna na piętrze lub użytkowym poddaszu. W domach parterowych architekt może zaś zaprojektować 2 oddzielne skrzydła.

Kolejnym wyznacznikiem nowoczesnego budownictwa jest to, że funkcje poszczególnych pomieszczeń można bez problemu zmieniać. Nowoczesne domy często pozwalają także na wygodną automatyzację całego budynku. Posiadają wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, klimatyzację. To zwiększa komfort użytkowania.