Inspekcja kanalizacji

Technologia ułatwia pracę w wielu dziedzinach życia. Także inspekcja systemów wodociągowych i kanalizacyjnych stała się znacznie prostsza z wykorzystaniem dedykowanych temu zadaniu zdalnie sterowanych urządzeń, wyposażonych w kamery i odpornych na ciężkie warunki pracy.

Roboty i wzierniki z kamerą inspekcyjną

nowoczesne kamery kanalizacyjneW przeszłości znalezienie miejsca uszkodzenia rury doprowadzającej wodę czy odprowadzającej ścieki było znacznie utrudnione. O ile przybliżoną lokalizacja wycieku czy nieszczelności w wodociągu dało się określić na podstawie spadków ciśnienia w sieci, to dokładne miejsce wystąpienia usterki można było znaleźć dopiero po uwidocznieniu całego odcinka rury, który był podejrzany o awarię. Wykorzystując nowoczesne kamery kanalizacyjne można precyzyjnie ustalić punkt powstania zatoru czy pęknięcia. W arsenale diagnostów znajdują się różne specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na podgląd wewnętrznego stanu rur. Mogą to być wzierniki z kamerą i źródłem światła, zabezpieczone przed uszkodzeniem w wilgotnym środowisku lub roboty zdolne do przemieszczania się w świetle rury za pomocą kół lub gąsienic. Operator takiego sprzętu ma podgląd w czasie rzeczywistym tego, co znajduje się wewnątrz oglądanego ciągu wodnego. Dzięki lokalizatorowi zintegrowanemu z robotem bądź po prostu kontrolując długość przewodu, który został wpuszczony do kontrolowanej rury łatwo można ustalić odległość od otworu rewizyjnego, na której doszło do uszkodzenia. Kamery ułatwiają również dostęp do miejsc stale napełnionych wodą, rewizja których wymagałaby skorzystania z usług nurka.

Urządzenia elektroniczne znacznie ułatwiły niełatwą pracę inspektorów sieci wodnych. Obecnie coraz więcej brygad przedsiębiorstw wodno – kanalizacyjnych ma na swoim wyposażeniu kamery, które ich zadania czynią znacznie mniej męczącymi i bezpieczniejszymi.