Jak być dobrym nauczycielem wychowania przedszkolnego?

Według opinii części społeczeństwa, praca w przedszkolu to opieka nad dziećmi, która nie wymaga zbyt wielu kwalifikacji, umiejętności oraz nie wiąże się z wysiłkiem. Jest to zupełnie mylne myślenie, ponieważ by móc pracować w przedszkolu, przede wszystkim należy mieć wyższe wykształcenie pedagogiczne. Cały dzień maluchów jest wypełniony zajęciami, które się ze sobą przeplatają i mają mieć realny wpływ na rozwój dzieci. Nauczyciel musi włożyć więc ogromny wysiłek w swoją pracę, dodatkowo dbając o bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

Jak dobrze spełniać swoją rolę? Czy przedszkole to dobre miejsce pracy?

przedszkoleNauczyciel powinien mieć tak zwane oczy dookoła głowy, ponieważ chociaż przedszkole jest terenem dostosowanym do potrzeb dzieci i bezpiecznym, niekiedy może wydarzyć coś niespodziewanego. Ponadto by być dobrym nauczycielem trzeba równoważyć miłość do dzieci i serdeczność względem nich, pewną miarą stanowczości, co pozwoli egzekwować reguły, które są w przedszkolnym życiu koniecznością. Nauczyciel musi codziennie przychodzić do pracy z nowymi pomysłami na naukę poprzez zabawę i zajęcia stymulujące rozwój. Oczywiście wiele inspiracji dostarczą mu materiały dla pedagogów. Również przygotowywanie pomocy do zajęć wymaga motywacji, kreatywności oraz zaangażowania a także minimum zdolności plastycznych. Z pewnością pierwszy rok pracy będzie najtrudniejszy. Wraz z kolejnymi i zdobywanym doświadczeniem oraz wypracowanymi przez siebie metodami działania, na pewno będzie o wiele łatwiej. Pozostaje tylko wytrwale pracować na sukces.

Przedszkole to wdzięczne miejsce pracy, w którym widzimy rozwój naszych podopiecznych w przeciągu miesięcy, a nawet lat. Rodzice, ufając nam, powierzają największą i najbardziej cenną inwestycję swojego życia – własne dziecko.