Jak było dawniej

Jestem przekonana, że przynajmniej jeden raz każdemu z nas zdarzyło się oglądać dawne fotografie. Być może miało to miejsce u babci, która wyciągnęła z szuflady stary album bądź pudełko z fotografiami, by powspominać dawne czasy. Możliwe, że zrobiła to na nasze życzenie, kiedy byliśmy ciekawi, jak wyglądały twarze osób, których nie mogliśmy już pamiętać.

Jak dawniej radziły sobie osoby niedowidzące?

Soczewki kontaktoweBabcia zaparzała nam wtedy przepyszną herbatę, którą nalewała do kamiennego, dużego kubka, którego nadaremnie szukalibyśmy w dzisiejszych sklepach. Siadaliśmy razem z babcią na kanapie i rozpoczynaliśmy przeglądanie zdjęć. Bardzo często nie pamiętaliśmy większości twarzy oglądanych na fotografiach. Wówczas babcia musiała opowiadać nam, kim były dane osoby. Wtedy czasami okazywało się, że mamy o nich jakieś mgliste wspomnienia, być może z czasów dzieciństwa lub wczesnej młodości. Z pewnością wielu z naszych krewnych nosiło wówczas okulary. Nie przypominały one jednak tych dzisiejszych, leciutkich okularków w wesołych kolorach, które sami zakładamy, jeżeli mamy problemy ze wzrokiem. W dawnych czasach, kiedy nie znano jeszcze pojęcia rozwiązania jakim są soczewki, każdy widzący nie wystarczająco wyraźnie, zmuszony był nosić ciężkie, metalowe oprawki, które niejednokrotnie odgniatały się na nosie, wypełnione grubymi szkłami. Nikt nie chciał nosić okularów. Nie było to ani dodające atrakcyjności, ani wygodne. W dzisiejszych czasach jeśli tylko nie chcemy nosić okularów, to nie musimy tego robić, ponieważ z pomocą przychodzą nam szkła kontaktowe. Mamy do wyboru zarówno soczewki zmieniające kolor oczu czy też pogłębiające nasz własny, jak szkła z serii freshlook dimensions, jak i szkła, których zadaniem jest dbanie o odpowiednie nawilżenie gałki ocznej, jak na przykład air optyx aqua czy też acuvue oasys.

Dzięki ich właściwościom nie musimy zaopatrzać się w dodatkowe krople nawilżające gałki oczne, kiedy na przykład pracujemy wiele godzin dziennie przy komputerze bądź na świeżym powietrzu. Soczewki same zadbają o odpowiedni komfort widzenia.