Jak dbać o kostkę brukową?

Chodniki i podjazdy we Wrocławiu wyłożone kostką brukową często są przez nas pomijane, jeśli chodzi o czyszczenie i impregnację.

Jakie są sposoby na dbanie o kostkę brukową?

sprzątanieUznajemy, że to przecież bardzo trwały materiał, którego nie trzeba myć ani zabezpieczać, bo przecież fabrycznie posiada warstwę ochronną, a firma zajmująca się jej kładzeniem zrobiła to dokładnie, więc my już nic nie musimy robić. Podobnie wygląda to z elewacją. Uznajemy, ze czyszczenie elewacji jest czymś dziwnym, bo jeśli się zabrudzi to lepiej jest ją odmalować, a nie wydawać pieniądze na czyszczenie. Sprawa wygląda jednak inaczej. Kostka brukowa jak każdy materiał ma prawo się zniszczyć, a my możemy temu zapobiec. Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, które nam to ułatwią. Czyszczenie kostki brukowej przy pomocy myjki ciśnieniowej lub piaskowanie jej może osłabić warstwę fabrycznego lakieru, więc trzeba odbudować tę warstwę. Inaczej brud będzie jeszcze łatwiej osiadał na kostce i nasze czyszczenie kostki brukowej pójdzie na marne. Dostępne środki można podzielić na takie, które zmieniają lub nie zmieniają wyglądu kostki. W tej drugiej kategorii są lakieru i preparaty, które sprawiają, że kostka staje się bardziej odporna na mróz lub zabrudzenia, opóźnia porastanie mchem i porostami. W tej pierwszej są środki, które nadają kostce blasku, podbijają jej kolor, przywróci naturalną barwę. Dzięki temu to nie tylko czyszczenie kostki brukowej, ale także przywrócenie jej dawnego wyglądu, odświeżenie, lub zmiana wyglądu. To daje nam wiele możliwości i możemy np. dopasować kolor kostki do nowych płytek tarasowych, czy elewacji budynku. Czyszczenie posadzek zawsze jest ważne, podobnie jak ich pielęgnacja.

Więc nie warto zapominać o kostce brukowej, by potem męczyć się z jej odnawianiem, piaskowaniem, czy myciem ciśnieniowym specjalnymi myjkami.