Jak działa pompa ciepła?

Czasami zastanawiamy się, w jaki sposób możemy usprawnić działanie naszego domu. Przychodzą nam do głowy pomysły związane z alternatywnymi źródłami energii. Wiatraki jednak są poważną inwestycją i do tego hałasują, a panele słoneczne może i wyglądają efektownie, ale efektywność nie idzie z tym w parze. Polecane są w tym przypadku powietrzne pompy ciepła, których cena montażu nie jest przerażająca a montaż stosunkowo łatwy.
pompa ciepłaZasada działania pomp ciepła znana jest od bardzo dawna. Opiera się na niej działanie systemów klimatyzacji, chłodziarek oraz zamrażarek. W ostatnich latach rozwinęła się technologia umożliwiająca wykorzystanie schematu działania pomp ciepła w nieco większej skali. Pompy ciepła działają w ten sposób, że wywołują przepływ ciepła w kierunku przeciwnym do naturalnego. Powietrzne pompy ciepła, których przedstawicielką jest pompy ciepła powietrze woda wyglądają podobnie do urządzeń wykorzystywanych w systemach klimatyzacji. Na ogół „wypompowane” z powietrza zewnętrznego ciepło jest przekazywane do wewnętrznego powietrza lub wykorzystywane jest do zwiększenia temperatury wody w domowym zbiorniku lub do działania systemów ogrzewania. Pompa ciepła woda powietrze działa na nieco odmiennej zasadzie. Pozyskiwanie energii z cieczy okazuje się wydajniejsze, co wykorzystują wspomniane pompy. Pompa ciepła woda powietrze musi jednak zostać zamontowana na głębokości minimum 9 metrów, na której zapewniona jest względnie stała temperatura wód podziemnych. Wiąże się to oczywiście z wykopaniem dołu.
W zależności od rodzaju wybranej pompy ciepła, zmieniają się oszczędności generowane w skali roku. Pompa ciepła woda powietrze do rozwiązanie najwydajniejsze, ale wymaga najwięcej pracy i nakładów finansowych. Kto wie, czy może nie jest to właściwa inwestycja? Eksploatacja źródeł energii nieodnawialnej sprawia, że spodziewać się można wzrostu wartości energii w najbliższych latach.