Jak papier do plotera pomoże być dobrym mówcą?

Dobre wystąpienie publiczne to nie siermiężny wykład, których przykłady znamy ze szkoły czy studiów. Prezentacje w naszym wykonaniu powinny być krótkie, czytelne, przekonywujące i przyciągające uwagę odbiorców. Należy pamiętać, że wystąpienie publiczne to dialog, nie monolog.

Przemówienie musi być wydrukowane potrzebny będzie papier do plotera

papier do ploteraCel naszej wypowiedzi musi się pokryć z celem ludzi, którzy przyszli nas wysłuchać. Jeśli widzimy, że ludzie się nudzą, musimy natychmiast zareagować. Wystąpienie publiczne jest tym samym, co normalna rozmowa. Różni się tym, że mówimy do większej liczby osób. Oczywiście niewiele osób rodzi się z naturalną swobodą występowania. Większość z nas ma problem z opanowaniem emocji. Bardzo dużo ludzi popełnia jeden podstawowy błąd, nastawia się na porażkę. Zakładamy, że będzie jak najgorzej i wyszukujemy sygnałów, które nas utwierdzą w naszym założeniu. Musimy przyjąć, że będziemy dobrze się bawić, a ludzie będą zadowoleni. Oczywiście coś takiego nie zadziała na każdego. Wielu ludziom pomaga mentalny niedźwiedź. Wystarczy wyobrazić sobie za swoimi plecami niedźwiedzia. Jeśli wystąpi jakiś problem, np. przeszkadza nam jakaś osoba na sali, wystarczy, że damy znać naszemu niedźwiedziowi i problem z głowy. To dodaje nam pewności siebie. Nasze wystąpienie powinno być tak samo przygotowane pod względem merytorycznym, jak i stylistycznym. Dobrze jest odwoływać się do jak największej liczby zmysłów. Jeśli tylko stoimy i mówimy, ludzie przysną z nudów. Jeśli dodamy do tego nasz ruch, ciekawe zdjęcia, a od czasu do czasu wykorzystamy np. multimedia, ludzie zapamiętają o wiele więcej. W przygotowaniu dobrego przemówienia pomogą nam segregatory, koperta c6, koperty bąbelkowe, koperta b5, papier do plotera. Powinniśmy unikać banalnych sformułowań, patosu, żargonu, ogólników, nośników niepewności, np. wydaje mi się, przyznam szczerze. Warto być naturalnym.

Jeśli wiemy co chcemy powiedzieć, zdajemy sobie sprawę do kogo kierujemy nasz przekaz, dostosowujemy język i styl do odbiorców, szanując ich czas, a przy tym jesteśmy naturalni to mamy duże szanse na sukces w występowaniu przed audytorium.