Jak są zbudowane agregaty prądotwórcze?

Będąc na studiach nie myślałem, że będę miał takie ciekawe zajęcia praktyczne. Spodziewałem sie czystej teorii, a tu proszę bardzo – mogę nabrać praktyki. Ostatnie ćwiczenia dotyczyły agregatów prądotwórczych, czyli tak zwanych generatorów służących do wytwarzania energii elektrycznej w miejscach, gdzie nie jest to możliwe, ponieważ jest na przykład przerwa w dostawie prądu. Omawialiśmy budowę tych urządzeń.

Agregaty prądotwórcze – omówienie

rekomendowane agregaty prądotwórczeNasz inżynier prowadzący ćwiczenia zabrał nas do pracowni, w której były różnego rodzaju silniki i inne urządzenia. Nas dotyczyła budowa agregatów prądotwórczych. Zajęcia zaczęły się od omówienia samego silnika. Ogólnie rzecz biorąc może on być zarówno na benzynę, jak i gazowy. Wszystko zależy od okoliczności i kwestii ekonomicznych. Silnik wiedziałem jak wygląda już wcześniej, więc bardziej zainteresowałem się tym, jak inżynier mówił o prądnicy. Powiedział on, że rekomendowane agregaty prądotwórcze posiadają prądnice na zasadzie działania magnesów bądź elektromagnesów. Oprócz tego, agregat posiadał akumulator, zbiornik paliwa oraz tłumik spalin. Każdy z tych elementów był dokładnie opisany. Wspomniano również o amortyzatorach zbudowanych z materiałów takich, jak guma oraz metal. Na końcu prowadzący powiedział o tym, że każda obudowa agregatu powinna być wyciszona, aby dźwięki wydobywające się z urządzenia nie były uciążliwe dla otoczenia. Dodał również, że agregaty na gaz pracują w większym wyciszeniu.

Muszę przyznać, że zajęcia te były jednymi z najciekawszych, jakie miałem na mojej uczelni. W związku z tym postanowiłem samemu zaprojektować taki agregat. Do tego potrzebne mi będą niezbędne części. Mam nadzieje, że dzięki temu trochę zapunktuję na mojej uczelni jako młody konstruktor maszyn.