Jak skutecznie uszczelnić cieknący taras?

W budownictwie coraz większą popularnością cieszą się tarasy wykonywane nad garażem czy salonem. Jest to niezwykłe rozwiązanie, które daje nam dodatkową powierzchnię rekreacyjną. Jednak aby cieszyć się takim tarasem należy pamiętać o odpowiedniej izolacji podłoża.

Uszczelnianie tarasu krok po kroku

jak uszczelnić przeciekający tarasTarasy i balkony to przestrzenie narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Szczególnie niebezpieczna jest woda i wilgoć, które wnikać mogą w głąb posadzki przedostając się przez położone wcześniej płytki. Woda może nie tylko uszkodzić posadzkę podczas występowania mrozów ale również wnikać głębiej. W takich przypadkach w pomieszczeniach znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie może pojawić się wilgoć, a co za tym idzie mogą zacząć rozwijać się niebezpieczne dla ludzkiego układu oddechowego grzyby i pleśń. Oprócz tego wnikająca w budynek woda może naruszyć jego konstrukcję. Już przed wykończeniem tarasu należy dobrze zabezpieczyć podłoże. Niestety nie zawsze izolacja jest poprawnie wykonana. Gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki, że taras może nie być dobrze zaizolowany należy czym prędzej zlikwidować usterkę. Ale jak uszczelnić przeciekający taras ? Najlepiej o pomoc poprosić fachowców, którzy ocenią stan techniczny tarasu i będą wiedzieć jakie prace są konieczne. Proces uszczelniania powinien zostać wykonany starannie i z użyciem wysokiej jakości materiałów. Warstwa hydroizolacyjna musi być bardzo wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne. Oprócz tego musi być elastyczna, gdyż beton cały czas pracuje. Pierwszym krokiem jest przygotowanie nawierzchni usunięcie wszystkich luźnych elementów czy zabrudzeń. Drugim nakładanie włókniny wzmacniającej, która ma stworzyć membranę. Trzecim krokiem jest kilkakrotne nałożenie warstwy wodoszczelnej. Po tych etapach nakładamy ostatnią już warstwę czyli warstwę nawierzchniową. Warstwa ta może być lakierem jednoskładnikowym lub farbą.

Naprawa nieszczelnego tarasu musi zostać wykonana z niezwykłą starannością. Prawidłowe zabezpieczenie uchroni konstrukcję przed niszczeniem i korozją stalowych elementów. Prace należy wykonać zgodnie z zaleceniami, tak aby woda nie wdarła się w głąb konstrukcji. Jeśli nie chcemy robić tego samodzielnie warto zatrudnić do tego fachowców.