Jak swoje domy ogrzewają mieszkańcy Łodzi?

Postanowiliśmy sprawdzić sposób jakim mieszkańcy miasta Łodzi ogrzewają swoje domy. Wyniki nie są kompletne, gdyż nie sprawdziliśmy wszystkich domów na terenie miasta, ale margines błędu nie jest wielki.

Jaki sposób ogrzewania domu dominuje w Łodzi?

gazTak więc 70% do wytwarzania ciepła w ramach swoich czterech ścian używa pieców węglowych. Nie ma się co dziwić gdyż jest to najpopularniejsza wśród Polaków metoda. Liczą się tutaj także koszty, które są stosunkowo niewielkie. 15% domostw ma u siebie centralne ogrzewanie. Z pewnością wynik byłby lepszy, gdyby przyłącza gazowe były w naszym mieście lepiej rozbudowane, na co zresztą wielu ludzi narzeka. Użytkownicy chwalą sobie tutaj przede wszystkim niskie koszty eksploatacji tego systemu i wygodę, gdyż wszystko robi się samo. 8% mieszkańców domów to posiadacze grzejników elektrycznych. W tym wypadku większość z nich chwali sobie łatwość instalacji tego systemu oraz tanią cenę zakupu grzejników. Narzekają jedynie na ceny prądu w Polsce, który ich zdaniem w porównaniu z innymi krajami jest strasznie drogi, a jego cena z roku na rok rośnie. Pozostałe 2% to posiadacze zupełnie nowych technologii. W dużej mierze ekologicznych. Są tutaj między innymi posiadacze pomp ciepła powietrze woda, a także kolektorów słonecznych i kondensatorów. Czy takie rozwiązania są wystarczające? Jeśli chodzi o posiadaczy pomp ciepła, to są zdania, że przy dobrze ocieplonym domu pompa ciepła w zupełności wystarcza. Gorzej jest natomiast z użytkownikami kolektorów słonecznych, którzy używają tej technologii raczej jako alternatywne źródło energii lub używają go samodzielnie tylko w sezonie letnim np. do podgrzewania wody.

Co ciekawe wyniki te pokrywają się w dużej mierze z tymi ogólnopolskimi. Jest tu jedynie mniej posiadaczy pieców węglowych kosztem użytkowników centralnego ogrzewania. Widać też trend użytkowania technologii ekologicznych. Jeszcze parę lat temu wynosił on zaledwie 0,2%.