Jak wybrać firmę windykacyjną?

Niestety niekiedy bywa tak, że z powodu przeterminowania długów, musimy skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. Oczywiście nie każda okaże się pomocna i skuteczna, dlatego przed podjęciem decyzji, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy.

Jak wybrać dobrą firmę?

Windykacja długówPo pierwsze trzeba zwrócić uwagę na doświadczenie firmy, zwłaszcza, że zajmuje się zarządzaniem należnościami. Pracownicy powinni mieć fachową wiedzę zarówno z dziedziny prawa, ekonomii, jak i psychologii, komunikacji i logistyki. Lepiej zdecydować się na współpracę z firmą, która jest obecna na rynku ponad 10 lat i odnosi sukcesy, niż taką, która dopiero nabiera doświadczenia i popełnia pierwsze błędy. Istotnym elementem są również procedury postępowania, czyli scenariusze działania, które mają na celu nakłonienie dłużnika do uregulowania zobowiązania. Warto zapytać windykatora jak pracuje oraz jakimi metodami się posługuje, można też monitorować jego działania. Ponieważ dużo firmy windykacyjnych nie informuje, kto ponosi koszty zastępstwa procesowego, należy o to spytać, gdyż może okazać się, że będziemy musieli je pokryć, nawet jeżeli dłużnik będzie niewypłacalny. Warto również wiedzieć, jakie są sposoby informowania o postępach w działaniach, jak wygląda sprawa z reklamacją oraz jaki jest sposób przekazywania odzyskanych pieniędzy. Jeżeli windykacja jest profesjonalna, z pewnością będzie posiadać strategię postępowania, która będzie elementem umożliwiającym jej przewagę nad konkurencją. Skuteczna windykacja odbywa się wieloetapowo. Jedną z najważniejszych rzeczy jest działanie zgodne z prawem. Niestety wielu windykatorów łamie prawo i nadużywa władzy, działając na takich samych zasadach jak komornik.

Warto mieć na uwadze, że windykacja ma za zadanie wyłącznie negocjować warunki spłaty zadłużenia, a nie straszyć i nachodzić dłużnika. Tak, więc warto sprawdzić, czy w ramach jej procedur nie dochodzi do naruszenia czyichś dóbr osobistych lub złamania zasad ochrony danych osobowych. Jeżeli chodzi pieniądze – koszty windykacji ponosi dłużnik.