Kasa fiskalna w typowym sklepie

Gdy idziesz do sklepu widzisz kasę fiskalną, a czy wiesz jaka drogę musiała ona przejść aby znaleźć się w tym sklepie? Pomijając fabrykę i produkcje każdej części z osobna (bo każda kasa fiskalna czy będą to małe kasy fiskalne czy duże kasy fiskalne czy przenośne kasy fiskalne musiała zostać złożona w fabryce) to droga wcale nie jest taka prosta. Po pierwsze kupując kasę w sklepie nie jest ona fiskalna.

Kasa fiskalna pracuje samodzielnie

 

Kasa fiskalnaTo kasa rejestrująca. Żeby stała się fiskalna to jeszcze trochę musi potrwać. A więc po pierwsze przedsiębiorca musi zgłosić do Urzędu Skarbowego na piśmie ile takich kas będzie używał i pod jakim adresem. Dopiero wtedy może przeprowadzić proces fiskalizacji, który czyni kasę fiskalną. Proces ten jest przeprowadzany przez pracownika serwisu kasowego, a polega na zainicjowaniu modułu fiskalnego kasy i pamięci fiskalnej. Dopiero teraz możemy szumnie nazwać kasę fiskalną. Następnym krokiem do jest ponowne zgłoszenie do Urzędu Skarbowego już oficjalnym pismem, kasy. Wtedy to właśnie naczelnik przydziela nam specjalny i niepowtarzalny numer ewidencyjny, który trzeba na stałe przytwierdzić do kasy. Wtedy to nasza kasa dopiero jest fiskalna. Ale idąc w supermarkecie do kasy widzimy monitory dotykowe. To reż są kasy tylko takie z dotykowym terminalem. Do kasy możemy dokupić różnego rodzaju dodatki. Będą to na przykład skanery laserowe czy czytniki kart magnetycznych. Takie rzeczy przydadzą nam się później przy rozwoju firmy. Jeśli jednak mamy większą firmę i chcemy mieć dostęp do stanów magazynowych to musimy kupić drukarkę fiskalną. Różnica jest taka, że drukarka potrzebuje programu komputerowego a kasa fiskalna pracuje samodzielnie. Cena kas fiskalnych jest różna. Oscyluje od 600 złotych do nawet kilku tysięcy. Państwo jednak idzie nam na rękę i pozwala odzyskać nawet do 90% ceny. Jest to jednak nie więcej niż 700 złotych. Oczywiści nic tak łatwo nam nie przyjdzie bo całe formalności trzeba załatwić idealnie i w terminie. Wybór kasy to bardzo trudna decyzja ponieważ ma ona nam służyć bardzo długi czas.

Niestety i tak co około 5 lat będziemy wymieniać kasę. Tez nie należy zbyt oszczędzać na kasie i lepiej zakupić sprzęt markowy, który da nam gwarancje na kilka lat i w razie awarii naprawi go bezpłatnie. Oczywiście sprzęt markowy jest bardziej wytrzymały.