Kiedy dziecko potrzebuje butów ortopedycznych

 

Z pewnością żaden rodzic nie chce tego dla swojego dziecka, ale czasami zdarza się tak, iż nasze dziecko posiada wady wrodzone lub nabyte stóp. W takich okolicznościach wybieramy się oczywiście do specjalisty, który zaleca, by dziecko zaczęło nosić buty ortopedyczne, które jednocześnie mogą wyrównać i skorygować wadę, jeśli jest to tylko możliwe.

Kilka słów o butach ortopedycznych

obuwie ortopedyczne dla dzieciKiedy, ze względów medycznych, potrzebne są nam obuwie ortopedyczne dla dzieci, powinniśmy zwrócić się do sklepu medycznego lub placówki rehabilitacyjno-ortopedycznej. W tych dwóch miejscach zostanie pobrana miara stopy lub stóp dziecka, a następnie, zgodnie z zaleceniami wykonane zostaną buty, które będą mogły w widoczny sposób pomóc naszemu dziecku. Jeśli chodzi o buty ortopedyczne, wyróżnia się kilka najczęściej spotykanych modeli, których wykonanie opiera się głównie na wadach, którymi charakteryzują się dziecięce stopy wymagające interwencji korekcyjnej. Często spotykamy się więc z obuwiem, które dzięki specjalnemu wykonaniu są w stanie korygować kształt, niewłaściwie rozwiniętej, stopy. Innym zaś rodzajem obuwia ortopedycznego jest to, które pozwala na wyrównanie nóg pod względem ich długości, jeśli jedna noga jest genetycznie krótsza od drugiej. Dość popularnymi butami ortopedycznymi są również te, które pomagają stabilizować we właściwy sposób stawy, a także te wyposażone w obcas Thomasa wspomagające w przypadku stwierdzonego płaskostopia.

Jeśli chodzi o realizację zamówienia na powstanie butów ortopedycznych, zazwyczaj wytworzenie tego typu obuwia trwa kilka tygodni. Co istotne dla rodziców, w przypadku butów wykonywanych zgodnie z zaleceniem ortopedy, możliwe jest ubieganie się o refundację częściowych kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia.