Kto może wypożyczyć auto?

Wynajem samochodów od firm zajmujących się tego typu usługami wiąże się z szeregiem obwarowań w kwestiach zarówno finansowych jak i kwestiach możliwości samego wypożyczenia pojazdu.

Wypożyczamy samochód osobowy

wypożyczalnia samochodówTakie same ogólne zasady wynajmu wprowadzić może zarówno wypożyczalnia samochodów dostawczych jak i wypożyczalnia samochodów oferująca samochody osobowe czy też przyczepy różnego rodzaju. Podstawowym warunkiem oczywiście jest posiadanie przez potencjalnego klienta ważnego prawa jazdy, co do ważności którego wynajmujący nie może mieć żadnych zastrzeżeń. Wynająć samochód może osoba, która ukończyła dwadzieścia jeden lat i posiada ważne prawo jazdy od co najmniej dwóch lat. Niektóre firmy dopuszczają możliwość kierowania wynajętym pojazdem przez inną osobę niż ta, która zawarła umowę wynajmu. Jednakże tego typu opcja musi być koniecznie uzgodniona z właścicielem wypożyczalni i zawarta w jednym z punktów umowy sporządzonej na piśmie. Ponadto w zawartej umowie muszą się znaleźć wszelkie ustalenia dokonane przez obie strony. Umowa musi zawierać jasno określone stawki za wynajem, określać musi limit kilometrów jakie kierowca w danym czasie może przejechać, poza tym ustalone wszelkie dodatkowe opłaty na przykład z tytułu zamontowania w pojeździe dodatkowego wyposażenia na życzenie klienta. Określać także powinna tak zwane opłaty przygotowawcze, czyli koszty przygotowania pojazdu do użytkowania, chociaż wiele firm uważa takie czynności za oczywiste i nie wymaga ponoszenia od klienta z tego tytułu dodatkowych kosztów. Część dodatkowego wyposażenia samochodów stanowi standard w odczuciu wynajmującego ( na przykład fotelik dziecięcy, nawigacja GPS, klimatyzacja, radio i CD), aczkolwiek , niektóre mogą już podlegać opłatom, które są stosunkowo niewielkie ( dodatkowy bagażnik, łańcuchy zimowe), średnio około 15,- złotych.

Ogólnie rzecz biorąc same warunki wynajmu dotyczące uprawnień komunikacyjnych, czyli prawa jazdy nie budzą zastrzeżeń, chociaż limit wieku kierowcy i czas posiadania przez niego prawa jazdy u wielu osób budzi wątpliwości co do zasadności wymogów.