Mój wymarzony dom pasywny

Wiele osób już od jakiegoś tam wieku, ma w głowie jakiś zamysł swojego domu. Tak samo miałem i ja. Jednak u mnie bardziej skłaniało się to w stronę typu domu, niż samego wyglądu. Wygląd miał być dość standardowy, z zagospodarowanym poddaszem.

Domy pasywne to moje marzenie

dom pasywnyA typ? Interesowały mnie szczególnie domy pasywne. Byłem kiedyś na wycieczce we Wrocławiu i oglądaliśmy właśnie projekt takiego domu. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. Byłem zszokowany, tym, jak można ograniczyć koszty związane z opłatami za ogrzewanie i energię elektryczna. Później sporo czytałem na temat takich domów i zacząłem się zastanawiać, jak można byłoby jeszcze zwiększyć jego oszczędność. Wymyśliłem izolacje na bramy garażowe na konkurs jednej z firm, u której później dostałem wygraną, że jak będę stawiał dom, że mam sztukę za darmo oraz dwa tysiące złotych, jak się okazało, oni się na tym trochę bardziej dorobili. Później zacząłem się zastanawiać czy nie można byłoby drzwi z montażem izolowanym wprowadzić. Jak się później jednak okazało, takie rzeczy są już w normalnym użytku. Oczywiście można ograniczyć ucieczki ciepła, jednak nie da się go całkowicie wyeliminować. Tak samo jeśli zastosujemy drzwi wewnętrzne ze specjalną wentylacją, oraz izolacją, żeby temperatura w pomieszczeniach była porównywalna, dzisiaj jest to też standard w takich domach. Dzisiaj już jestem w takim miejscu, że wykorzystuję moją wygraną sprzed 8 lat. Oczywiście technologia jest dużo lepsza, co daje większą sprawność mojemu domu.

Dzisiaj ograniczamy koszty związane z energią o przeszło 90%, wtedy było to ok 75% więc wzrost jest spory, a to właśnie takie małe wartości najtrudniej zdobywać. Teraz każdy procent to sukces. Tak jak w wyścigach, osiągnąć wynik lepszy o 5s nie jest trudno, trudno jest osiągnąć czas lepszy o 0.1s. Jednak mnie to już nie będzie aż tak interesowało.