Najważniejsze typy opon do rowerów górskich

Dobrej jakości ogumienie to jeden z warunków sine qua non podczas kupowania roweru górskiego. Jako, że tego rodzaju jednoślady poruszają się w niezwykle wymagającym środowisku (nawet podczas jazdy amatorskiej), ich konstrukcja i użyte materiały muszą spełniać bardzo wyśrubowane kryteria. Wiele z tego typu opon jest również konstruowanych z myślą o używaniu ich w zawodach MTB i wszelkiego typu maratonach rowerowych.

Opony MTB projektowane dla zawodników i amatorów

dopasowana opona rowerowa 29W realiach dzisiejszego rynku rowerowego możemy rozróżnić opony do rowerów górskich, przystosowane do jazdy z dętkami lub w systemie bezdętkowym. Dopasowana opona rowerowa 29 może zatem być z powodzeniem przerabiana na system, umożliwiający łatanie przebić w czasie jazdy. Potrzebne nam do tego będzie tylko mleko, wentyle i taśma zaklejająca otwory nypli. Opony MTB różnią się od siebie także wskaźnikiem TPI, który wskazuje na gęstość użytego wewnątrz gumy oplotu. Jednak opona do „górala” nie była by odpowiednio zaprojektowana, gdyby nie użycie konkretnego typu bieżnika. W zależności od terenu, w jakim chcemy się poruszać, opony mogą posiadać wydatne klocki, lub być właściwie ogumieniem typu slick. Ten pierwszy rodzaj opon wybierają rowerzyści, chcący poruszać się po wyboistych szlakach górskich lub singletrackach na wymagającej technicznie trasie. Drugi typ oferowany jest konsumentom dojeżdżającym do pracy rowerem.

Bardzo ważnym aspektem wyboru opony do roweru górskiego jest także określenie, jaki rodzaj stopki chcemy posiadać w ogumieniu. Na rynku są oferowane zarówno wysokiej klasy opony drutowe jaki i zwijane. Wybór ten jest zależny przede wszystkim od naszych preferencji, a także chęci wożenia opony ze sobą na szlaku. Na tę opcję pozwala opona zwijana, umieszczana w plecaku.