Nowoczesna kuchnia

Ile razy było tak, że widząc gdzieś dobrze wyglądającą kuchnię, zastanawiamy się, kiedy nasza będzie tak wyglądać. Zanim jednak pobiegniemy kupić nowe meble kuchenne, zastanówmy się, na co mamy miejsce, aby kuchnia była funkcjonalna.
Jeżeli chodzi o materiały, z których ma być wykonana zabudowa, to projektanci nowoczesnych wnętrz głównie pracują z płytą MDF, ale to już zależy od indywidualnych upodobań, w zależności od klimatu naszego mieszkania mogą to być też meble drewniane a nawet meble metalowe, (choć te bardziej pasują,

http://www.projektglass.pl
Źródło: http://www.projektglass.pl

jako meble łazienkowe lub balkonowe). Na pewno odchodzi się od dużych, mocno widocznych wykończeń, czy uchwytów. Dużo bardziej idzie się w kierunku zabudowy, która nadaje efekt ściany, a nie szafek.
Istnieje kilka podstawowych zasad, a raczej wymiarów, które muszą być uwzględnione w funkcjonalnej kuchni. 80 cm blatu roboczego to minimum, dobrze też mieć około 40 cm blatu koło zlewozmywaka, oraz koło płyty grzewczej na odstawianie naczyń lub garnków. Jeżeli chcemy mieć modną wyspę, pamiętajmy, że musi być ona w odległości minimum 80-120 cm od zabudowy kuchennej, w przeciwnym razie będziemy mieli problem, z łatwym dostępem do szuflad i szafek. Jeżeli nasz aneks kuchenny, zajmuje tylko jedną ścianę, warto zastanowić się nad wysoką zabudową, dzięki której przybędzie nam szafek na dodatkowe artykuły, oraz w takim wypadku rozważyć zastosowanie systemu cargo i systemu wind w szafkach. Systemy takie są do zakupienia w dobrych sklepach meblowych, i znacznie ułatwiają dostęp do produktów.