Odpowiednie oświetlenie to podstawa hodowli roślin

Rozległe możliwości transportu pomiędzy rozmaitymi zakątkami planety dały nam w ostatnich latach znacznie poszerzony wybór egzotycznych roślin i zwierząt. Ludzie chętnie sięgają po te tropikalne gatunki ze względu na ich ciekawy wygląd i zachowanie.

Jaką świetlówkę dobrać do paludarium?

świetlówka led 18wSzczególne zainteresowanie dotyczy małych roślin tropikalnych. Wcześniej były one tylko dodatkiem do terrarium ze zwierzętami, teraz jednak same w sobie stały się pożądanym towarem. Wiele gatunków nie jest w stanie przystosować się do życia w doniczce na parapecie okiennym. Zwłaszcza zimą, brak światła i gorące, suche powietrze bijące od grzejników niszczy te uprawy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby na komodzie ustawić w paludarium wycinek tropikalnego lasu. Przy odpowiedniej wilgotności, którą zapewnia obszerny zbiornik wodny i oświetleniu tu najlepiej sprawdzi się świetlówka led 18w możemy cieszyć się widokiem pięknie rosnących epifitów i innych roślin. Wbrew pozorom szczególne wymagania co do światła mają mchy, które potrzebują wysokich wartości jego natężenia. Przy doborze świetlówki warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową, powinna wynosić przynajmniej 6500K lub więcej. Będzie to z reguły białe, zimne światło, dlatego jeżeli wizualnie bardziej odpowiada nam „miękkie” oświetlenie należy dodać zwykły pasek ledowy z czerwonymi lub żółtymi diodami, ewentualnie dokupić jeszcze jedną świetlówkę dającą ciepłe światło.

Sztuka budowy i urządzania terrariów dla roślin jest naprawdę rozbudowana, można zaopatrzyć się w tej kwestii w szeroki wybór literatury. Przy odrobinie zaangażowania możemy stworzyć małe, żywe dzieło sztuki, które będzie ozdabiać nasz salon. Dodanie natomiast do środka mało wymagających jaszczurek lub żabek uczyni zbiornik jeszcze bardziej zajmującym.