Odszkodowanie za wypadek drogowy

 

Przez cały rok czekamy na upragnione wakacje, na które najczęściej wyjeżdżamy samochodem. Musimy wtedy zachować szczególną ostrożność a drodze, ponieważ coraz częściej zdarzają się niebezpieczeństwa na drodze, które mogą całkowicie zniszczyć nam wakacje, a co gorsza możemy doznać poważnych obrażeń co odbije się na naszym zdrowiu. Jakie czynności należy podjąć kiedy niestety doszło do wypadku?

Kiedy należy się nam odszkodowanie?

wypadek drogowy i odszkodowanieWypadek drogowy może dosięgnąć niestety każdego z nas, także konieczne jest, abyśmy uważali na drodze i nie jeździli zbyt szybko, ponieważ zmniejsza się wtedy nasze postrzeganie na niebezpieczeństwo. Wielu kierowców jeździ po alkoholu, a stan naszych dróg również nie jest najlepszy, dlatego nie trudno jest doprowadzić bądź być uczestnikiem tragicznego wypadku. Jednakże jeżeli doszło już do wypadku drogowego, w którym uczestniczymy i co gorsza jesteśmy poszkodowani warto jest wiedzieć co należy zrobić, aby otrzymać odszkodowanie za poniesione straty. Pomimo szoku, jakiego doznaliśmy musimy koniecznie spisać dane sprawcy wypadku, a najlepiej wezwać policję, która potwierdzi i udokumentuje wypadek drogowy i odszkodowanie od ubezpieczyciela będzie nam wtedy łatwiej otrzymać.  Kiedy zbierzemy już pełną dokumentację musimy przekazać ją ubezpieczycielowi sprawcy i do niego zgłosić szkodę. Jeżeli więc udowodniliśmy winę sprawcy odszkodowanie powinno być nam wypłacone w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody.

Wysokość odszkodowania uzależniona jest w głównej mierze od rodzaju szkody i poniesionych obrażeń. Zakłady ubezpieczeń tytułem zadośćuczynienia najczęściej wypłacają od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Oceny kwoty, która powinna zostać wypłacona poszkodowanemu zostaje dokonana przez specjalistów zajmujący się dochodzeniem odszkodowań.