Ogrzewanie elektryczne kontra pompy ciepła i kolektory słoneczne.

W dziedzinie ogrzewania widać duże zainteresowanie nowymi technologiami. Szuka się urządzeń, które będą energooszczędne, będą pracować bez naszej ingerencji, a także nie będą kłopotliwe w montażu i nie będą potrzebowały wydzielonego miejsca na piec i paliwo. Wszystkie wymagania spełniają grzejniki elektryczne, pompy ciepła woda powietrze oraz kolektory słoneczne. Wszystkie te urządzenia są także ekologiczne, gdyż nie wydzielają szkodliwych gazów do atmosfery.

Który typ ogrzewania jest lepszy? Naturalny, elektryczny czy ekologiczny?

grzejnikKtóre z nich najlepiej wybrać? Wszystko tak naprawdę zależy od zasobności naszego portfela oraz potrzeb w ilość dostarczanej energii. Najtańszym w instalacji i najwydajniejszym w działaniu będzie z pewnością ogrzewanie elektryczne. Ceny za grzejniki elektryczne wahają się od kilkuset złotych do około 1,5 tysiąca. Wszystko w zależności od rodzaju grzejnika. Na plus przemawia także łatwość montażu jaką dają grzejniki elektryczne. Urządzenia te działają również najwydajniej spośród wszystkich omawianych. Pojawiły się też metody zniwelowania wysokich cen za prąd poprzez grzejniki elektryczne energooszczędne. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są coraz bardziej popularne pompy ciepła. Polecane są one do dobrze ocieplonych domów, gdyż ich praca uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Problemem może być cena tych urządzeń, która wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Koszt ten się zwraca po kilku latach, jednakże jednorazowe wydanie 50 tysięcy złotych może być dla nas barierą, której nie będziemy w stanie przekroczyć. Ostatnim ciekawym urządzeniem są wszelkiego rodzaju technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Najpopularniejsze są rzecz jasna kolektory słoneczne. Na ten moment jednak polecane są tylko jako alternatywne źródła energii, gdyż ciężko wymagać, aby samodzielnie ogrzały nasz dom, przy naszym zimnym klimacie.

Do tego urządzenia takie nie należą do tanich. Warto jednak zapytać w pobliskim urzędzie gminy o dofinansowanie ich zakupu ze środków unijnych, gdyż Unia Europejska wspiera rozwiązania ekologiczne.