Opłacalność pompy ciepła Łódź

Pompy ciepła to urządzenia, które przepompowują ciepło z obszarów o niskich temperaturach do domowej instalacji grzewczej. Nazwa powstała przez analogię do pomp wodnych i znakomicie oddaje schemat działania pompy ciepła.

Pompy ciepła Łódź są opłacalne.

pompa ciepłaDzięki swoistego podnoszeniu temperatury, pompa ciepła pozwala czerpać ciepło z gruntu, powietrza czy wody i wykorzystać je do ogrzewania domu. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku lodówki czy klimatyzatora – tym razem nie chodzi jednak o chłodzenie, a o dostarczenie ciepła. Pompa ciepła zużywa mniej energii elektrycznej niż dostarcza ciepła do budynku, a zatem – mówiąc wprost – dostarcza więcej ciepła, niż zużywa prądu. Własnie dlatego rekomendowana jest jako tania w eksploatacji i uważana za odnawialne źródło energii — znacząca część ciepła dostarczanego do budynku pochodzi z otoczenia. Z tego samego powodu pompa ciepła jest najtańszym w eksploatacji elektrycznym sposobem ogrzewania domu. Rodzajów źródeł, z których korzystają pompy ciepła, jest wiele. Do najpopularniejszych należą: powietrze atmosferyczne, woda, grunt. Jest również kilka rodzajów górnych źródeł dla pompy ciepła Łódź. Najistotniejszym i najczęściej polecanym jest ogrzewanie podłogowe, prócz niego można rozważyć też kaloryfery lub wymiennik ciepła podgrzewający bezpośrednio powietrze. Pompy ciepła tym mniej zużywają energii, im niższą temperaturę oddawania ciepła muszą zapewnić. Im ta temperatura będzie wyższa, tym droższa będzie praca pompy ciepła. Z tego względu najchętniej są one wykorzystywane w układach ogrzewania niskotemperaturowego, do których zalicza się właśnie ogrzewanie podłogowe, ścienne bądź sufitowe. Oczywiście, można wykonać w domu energooszczędnym instalację grzejnikową zasilaną pompą ciepła. Wtedy grzejniki muszą być odpowiednio większe, by zapewnić większą powierzchnię oddawania ciepła. Mimo to jednak w polskim klimacie, przy większym mrozach nie będzie się to opłacało. Pompa ciepła jest uważana za alternatywę dla ogrzewania elektrycznego.

W porównaniu do zwykłego ogrzewania elektrycznego jest to forma tańsza w eksploatacji, natomiast droższa w instalacji, nawet jeśli uwzględnimy pompy ciepła Łódź dofinansowane. Trudno zatem oczekiwać, że nagle cała Łódź przejdzie na odnawialne źródła energii.