Pensjonaty z kuchnią śląską

Wybierając kierunek Kudowa-Zdrój, Wrocław, Katowice czy jakiekolwiek inne miasto województwa dolnośląskiego lub śląskiego warto zobaczyć, które pensjonaty mają w swojej ofercie restauracyjnej dania kuchni śląskiej. Poznanie lokalnej kuchni, podobnie jak tradycji i zwyczajów, jest tak samo ważne i ciekawe jak poznanie miasta, a nawet lepsze, bo o ile średniowiecznego zamku, który wybitnie przypadł nam do gustu nie możemy zabrać ze sobą, ani skopiować go w naszym ogródku, o tyle wyborne danie zawsze możemy ugotować u siebie w kuchni. Jakie potrawy są warte polecenia?

Pensjonaty z kuchnią śląską są hitem od kilku ostatnich sezonów

Kudowa ZdrójPo pierwsze krupniok. Jest to śląska nazwa kaszanki, robionej z kaszy, krwi i podrobów, z dodatkiem cebulki, pieprzu i soli. Wyglądem przypomina kiełbasę i jest dostępna w wersji pieczonej lub parzonej. Po drugie, żur. Gotowany na zakwasie z mąki żytniej, z dodatkiem kiełbaski i ziemniaczków, czasem z dodatkiem mleka lub śmietanki, suszonych grzybów, boczku wędzonego ma charakterystyczny kwaśny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Po trzecie znane wszystkim kluski śląskie, czyli kluski z gotowanych ziemniaków i mąki ziemniaczanej podawane z mięsem i sosikiem lub skraweczkami z boczku. Po czwarte, makówki. Znane także pod nazwą makiełki lub kluski z makiem, jest to bułka moczona w mleku przekładana masą makową z miodem i bakaliami. Po piąte oblaty. Obecne na liście produktów tradycyjnych są to okrągłe wafle przypominające opłatek, ale słodkie. Bardziej osobliwym daniem o jeszcze dziwniejszej nazwie jest ciapkapusta. Jest to puree ziemniaczane z dodatkiem kiszonej kapusty, boskim i cebulką. Brzmi trochę jak bałagan na talerzu, ale podobno jest bardzo smaczne. Zwykłe pokoje czy apartamenty, gwarantujące nam pensjonaty Kudowa Zdrój w komfortowych warunkach to jedno, a restauracje to drugie.

Każdy człowiek lubi się wyspać i dobrze zjeść, a jak wiadomo człowiek najedzony to człowiek szczęśliwy. Kudowa czy Wrocław, na pewno znajdziemy tam wiele pensjonatów w lokalną kuchnią, trzeba się tylko dobrze rozejrzeć.