Podstawowe parametry agregatów prądotwórczych

W niektórych obiektach konieczne jest zastosowanie dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Dotyczy to w szczególności infrastruktury krytycznej, do której zaliczyć można szpitale, serwerownie czy elektrownie. Wszędzie tam niezbędne jest zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej. Ta jest bowiem kluczowa do zasilania odbiorników, które pozwalają realizować określone procesy.

Jak działa agregat prądotwórczy?

agregaty prądotwórcze manCzasami z różnych przyczyn może dojść do przerw w zasilaniu z głównej sieci. Żeby zniwelować skutki takiego stanu rzeczy budynek musi być wyposażony w źródło awaryjne. Najczęściej są to agregaty prądotwórcze man, które są uważane za trwałe i niezawodne. Urządzenia te pozwalają spalić paliwo chemiczne jednocześnie produkując energię elektryczną. W zależności od wielkości obiektu oraz docelowego zapotrzebowania na energię dostępne są różne modele agregatów. Podczas doboru należy zwrócić uwagę na takie parametry techniczne jak: moc, napięcie zasilania, wydajność prądowa czy rodzaj silnika. Nie bez znaczenia jest również wielkość zbiorników na paliwo, która definiuje docelowy czas pracy. W przypadku większych jednostek istotne mogą być także ich gabaryty, a także waga. Należy wspomnieć, że na rynku dostępne są również bardziej kompaktowe rozwiązania, które służą przede wszystkim do zapewnienia energii elektrycznej w miejscach oddalonych od sieci.

Można tutaj wymienić chociażby potrzebę użycia elektronarzędzi w lokalizacjach, gdzie nie ma możliwości ich zasilenia. Na rynku dostępnych jest wiele sklepów stacjonarnych, gdzie nabyć można takie rozwiązania. W przypadku, gdy okaże się to z jakichś względów niemożliwe istnieje także opcja zakupu poprzez Internet. Jak widać obecnie możliwe jest zabezpieczenie infrastruktury krytycznej nawet w momencie przerwy w dostawie zasilania.