Serwis wtryskarek a BHP

Prawnym obowiązkiem każdego przedsiębiorstwa jest zapewnienie pracownikowi możliwości pracy w bezpiecznym otoczeniu. Dotyczy to również przedsiębiorstw zajmujących się produkcją plastikowych przedmiotów.

Bezpieczna praca obok wtryskarki

wtryskarkiWtryskarka to w gruncie rzeczy niewielka maszyna, która zajmuje się przetapianiem granulatu, wylewaniem gorącego płynu do formy i jego studzeniem. Większa cześć tego procesu jest wykonywana wewnątrz maszyny, do której przeciętny pracownik ją obsługujący nie ma dostępu. W dalszym etapie jednak maszyna wykłada gotowe, jeszcze gorące produkty na taśmę i stamtąd są one odbierane przez pracownika. Miejsce wykładania przedmiotów jest nadal miejscem pracy wtryskarki, dlatego niezwykle ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie. Najczęściej takie miejsce jest odpowiednio odgrodzone. Każda wtryskarka produkuje jedną konkretną formę, na hali jest ich od kilkunastu do kilkudziesięciu, zależnie od przedsiębiorstwa. Transport gotowych produktów, zarówno wewnątrz hali jak i do magazynu odbywa się tzw. paleciakami oraz wózkami widłowymi. W interesie firmy leży dopilnowanie, że faktycznie zajmują się tym właściwie wykwalifikowani pracownicy.

 

Ważnym aspektem jest fakt, że tworzywa sztuczne są wyjątkowo trudne do ugaszenia, dlatego ogromną wagę w tego typu przedsiębiorstwach przykłada się do właściwych procedur przeciwpożarowych. Serwis wtryskarek zajmujący się właściwą pracą maszyn odbywa odpowiednio szersze szkolenia z zakresu ich prawidłowej i bezpiecznej obsługi.