Sprawny monitoring PV

Przeważnie małe i średnie firmy są zarządzane przez właścicieli lub osoby odpowiedzialne za ich działanie. Jednak w dużych przedsiębiorstwach czy spółkach, sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż ilość obowiązków jest znacznie większa.

Kto monitoruje pracę farmy fotowoltaicznej?

monitoring pvKażdy biznes wymaga wnikliwej analizy, kontroli i sprawnego zarządzania, choć nie zawsze realizuje te zadania firma zewnętrzna. W przypadku farm fotowoltaicznych jest to konieczne, gdyż wymaga to pracy specjalistów z określonych dziedzin. Przeważnie przedsiębiorcy prowadzący elektrownie solarne nawiązują współpracę z firmą usługową, zajmującą się kompleksową obsługą farm słonecznych. Zdalny monitoring PV jest bardzo popularny w tej branży, gdyż pozwala na bieżące analizowanie pracy całej instalacji przez całą dobę z dowolnego miejsca. Jednak sam monitoring jest tylko małym fragmentem prac jakie realizują firmy tego pokroju. Przede wszystkim ich praca polega na bieżącym obserwowaniu, analizowaniu i optymalizowaniu działania elektrowni fotowoltaicznej. W uzgodnionych terminach są przesyłane właścicielowi specjalne raporty na temat poszczególnych parametrów oraz wykonywanych prac serwisowych. Dzięki monitoringowi farmy solarnej, możliwe jest przeciwdziałanie określonym awariom, ale także szybko likwidować powstałe już usterki. Takie działanie przynosi nie tylko oszczędności, ale przeciwdziała ewentualnym przerwom w funkcjonowaniu elektrowni słonecznej. Dobrze zarządzana farma solarna będzie generować spore zyski.

Energia ze słońca jest pozyskiwane nawet wtedy, kiedy jest pochmurno, choć najwięcej jej powstaje w słoneczne dni. Dzięki monitoringowi, ułożenie paneli jest na bieżąco dopasowywane do pozycji słońca, aby zmaksymalizować możliwości wytwórcze całej instalacji.