Szanuj i chroń parki przed ogniem!

Prawie co roku, latem możemy usłyszeć w wiadomościach o zagrożeniu pożarowym spowodowanym upałami i suszą. Najczęściej oczywiście ryzyko wzrasta bardzo mocno z powodu głupoty ludzkiej – ot, chociażby szkolny przykład – butelka szklana wyrzucona gdzieś w suchą trawę.

Nieprawidłowo użytkowane ławki parkowe

ławki parkoweDość powiedzieć, że zagrożone pożarami nie są tylko tereny leśne. Naturalnie ryzyko pożaru w miejskim parku jest niższe, o ile oczywiście nie stoją w nim nieodpowiednio użytkowane grille betonowe, jednak to ryzyko wciąż istnieje. Zatem musimy dokładać wszelkich starań, żeby parki – cenne przestrzenie zielone i rekreacyjne naszych miast, miały się dobrze, były właściwie przygotowane do ewentualnej suszy i wzrostu zagrożenia pożarem, ale też przede wszystkim – abyśmy my wiedzieli jak postępować. Kosze parkowe pełne są śmieci, które potencjalnie bardzo łatwo mogą zająć się ogniem – dlatego upewnijcie się, że wrzucacie do kosza zgaszony niedopałek. Podobnie naganną praktyką jest wykorzystywać w podobnych celach ławki parkowe cena. A już na pewno nie ulegajcie złudzeniu że donice betonowe z kwiatami to takie wielkie popielniczki. Nawet pomijając potencjalne zagrożenie zniszczeniem roślin i zaprószeniem ognia – jest to po prostu nie do zaakceptowania!

Dogaszanie na nich papierosów może nie stwarza szczególnego zagrożenia, ale w praktyce jest niczym innym jak dewastowaniem wyposażenia parku! Pamiętajmy zatem wszyscy, że dbanie o publiczną przestrzeń – również tereny zielone i rekreacyjne – leży w naszym wspólnym interesie. Szanujmy siebie i naszą wspólną przestrzeń i chrońmy ją!