Urządzamy łazienkę w bloku – blaty łazienkowe czy szafki?

Nie każdego z nas stać na zakup wymarzonego domu z ogródkiem. Koszt takiej inwestycji  jest ogromny, a posiadanie takiej działki to nie tylko przywileje lecz również mnóstwo obowiązków. Dlatego też, ci którzy mieszkają w blokach nie mają na co narzekać i również mogą bardzo modnie i funkcjonalnie urządzić swoje wnętrza. Znakomitym przykładem wyzwania jest łazienka w bloku, przeważnie bardzo mała i jej urządzenie przysparza wiele trudności. Jeśli jednak poznamy kilka istotnych zasad i jeśli będziemy się ich trzymać, to nasza łazienka może stać się głównym bohaterem domu. Jak to zrobić?

W małych łazienkach trzeba zagospodarować każdy centymetr przestrzeni wykorzystując dedykowane blaty łazienkowe

blaty łazienkowePrzede wszystkim potrzebny będzie spryt i wykorzystywanie nowoczesnych pomysłów z katalogów i stron internetowych. Teraz zamiast zabudowy z płytek ceramicznych wykorzystuje się blaty łazienkowe. Różnorodność dostępnych materiałów pozwala robić z nich półki oraz zabudowy pod umywalki, szafki i pralki. Ten naturalny surowiec, niezależnie od tego czy jest kamienny czy drewniany, odpowiednio zabezpieczony na długie lata będzie trwały i odporny na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Warto pamiętać o prostej zasadzie – im mniejsza łazienka tym jaśniejsze kolory. Unikamy mocnych akcentów i dużych wzorów, które przyciągają wzrok tłumiąc przestrzeń pomieszczenia. Wybierajmy natomiast lśniące i jasne produkty, typu blaty łazienkowe z jasnej glazury z połyskiem, która optycznie powiększy pomieszczenie. Przydałyby się także duże lustra. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, to zamontujmy je na jednej ze ścian pokrywając ją w całości. Ponadto wybieramy meble i wszystkie urządzenia sanitarne, które można powiesić. Dzięki temu nic nie będzie zagracało podłogi, a to z kolei pozytywnie wpłynie na powiększenie przestrzeni. Liczy się także oświetlenie. Światło powinno być ciepłe i naturalne. Nawet najmodniej urządzona łazienka będzie się źle prezentować, jeżeli jej dobrze nie oświetlimy.

Aranżacja małej łazienki nie musi być trudna. Potrzebny jest tylko ciekawy pomysł i korzystanie z obowiązujących trendów, gdyż architekci spotkali się z każdym z rozwiązać już setki razy, więc doskonale rozumieją małe przestrzenie. Nikt nie mówił, że materiału, z którego wykonane są nasze blaty łazienkowe nie można wykorzystać w innym pomieszczeniu.