Urządzenia do testu wytrzymałości materiałów

W technologii ważne jest oprócz samego pomysłu także jakość i wytrzymałość materiałów. Co z tego, że wymyślimy rozwiązanie na nowoczesne hamulce, jeśli nie będziemy w stanie dołożyć do tego odpowiedniego materiału, który będzie na tyle wytrzymały, że te hamulce nie zawiodą nas w odpowiednim momencie.

Maszyna wytrzymałościowa do testowania wytrzymałości materiałów

maszyny wytrzymałościoweSkąd jednak mamy wiedzieć jak wytrzymały jest dany materiał? Do tego służą specjalne urządzenia, których zadaniem jest sprawdzenie jaką siłę wytrzyma dany materiał, zanim ulegnie zniszczeniu. Najczęstszą formą jaką przyjmują maszyny wytrzymałościowe jest prasa hydrauliczna, wraz z zespołem czujników, które służą do pomiaru siły niszczącej. Prasa hydrauliczna cechuje się dużą wytrzymałością, a więc można za jej pomocą mierzyć wytrzymałość nawet diamentów czy stali hartowanej. Czujniki rejestrują siłę z jaką prasa naciska w danym momencie i rejestrują ją w czasie co kilka milisekund. Zebrane informacje tworzą na końcu wykres, który ma nam przedstawić jak zachowuje się dany materiał pod obciążeniem. Czy jest to zachowanie sprężyste i do jakiego momentu, oraz jaka siła jest potrzebna aby odkształcić lub zniszczyć materiał. Jak wszyscy inżynierowie wiedzą, materiał najlepiej zachowuje się w przedziale obciążeń sprężystych, czyli takich, które nie wywołują odkształcenia. W każdym innym przedziale ten materiał nie spełnia już swojej roli i zagraża bezpieczeństwu.

Maszynę badającą wytrzymałość używa się także w fabrykach do kontroli jakości wyprodukowanych materiałów. Przykładem mogą być takie materiały budowlane jak beton, stal, czy też bloczki ceramiczne. Poza budowlanką maszyny tego typu są także wykorzystywane w wielu innych branżach, w których liczy się materiał, z jakich jest wykonany dany produkt.