Urządzenia w centralnej wentylacji domowej

Instalatorzy zajmujący się montażem centralnych wentylacji w budynku mają za zadanie połączyć w jedną całość bogaty zestaw urządzeń do zarządzania powietrzem wewnątrz budynku. To nie są tylko wentylatory, jak może się z pozoru wydawać, tylko o wiele więcej różnego rodzaju mechanizmów służących do wentylowania budynku.

Montaż centralek wentylacyjnych z odzyskiwaniem ciepła

centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepłaCzyste i zdrowe powietrze to podstawa zdrowej egzystencji w budynku. Dlatego właśnie powinno się wymieniać zużyte powietrze pełne zarazków i dwutlenku węgla, którym oddychamy w budynku, na świeże, pochodzące z zewnątrz. Służy do tego wentylacja, czyli wymiana powietrza. Współczesna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła służy oprócz wymiany powietrza także innym celom. Taka wentylacja jest mechaniczna, dzięki czemu nie jest w żaden sposób uzależniona od warunków ciśnienia, jakie panuje na zewnątrz budynku. Służą do tego wentylatory, które w sposób wymuszony generują obieg i wymianę powietrza poprzez kanały i kratki wentylacyjne. Do tego wentylacja tego typu podczas wymiany odzyskuje ciepło z powietrza ogrzanego, wewnątrz budynku i przekazuje je do powietrza świeżego. Dzieje się to za pomocą takiego urządzenia jak rekuperator, który ma bardzo dużą skuteczność. Oszczędza się dzięki temu energię w domu, dlatego właśnie takie instalacje nazywa się energooszczędnymi. Jej założenie sprawi, że będziemy po prostu mieli niższe rachunki za ogrzewanie.

Cała instalacja tego typu nie może się także obyć bez odpowiedniego osprzętu elektrycznego, którego rolą jest sterowanie wszystkimi jej urządzeniami. Składa się nią centrala sterująca, a także zespół czujników, które monitorują stan powietrza w budynku i w zależności od tej oceny uruchamiają poszczególne elementy wentylacji. Dzięki temu całość działa bardzo wydajnie.