Usługi elektryczne: kto, gdzie, za ile?

Każdy remont wiąże się z wydatkami. Z czyich usług skorzystać, z jakimi kosztami się liczyć oraz gdzie szukać fachowców? Szczególnie w przypadku usług elektrycznych jest to bardzo ważny wybór, na którego podjęcie powinniśmy poświęcić więcej czasu.

Usługi elektryczne są droższe niż hydrauliczne

usługi elektryczneZlecenie wykonania profesjonalnych usług elektrycznych możemy zlecić dla elektryka lub dla firmy, która świadczy je kompleksowo. Decydując się na fachowca pamiętajmy aby sprawdzić czy posiada wymagane kwalifikacje i uprawnienia (m.in. E+pomiar, D+pomiar) oraz doświadczenie. Jeżeli zdecydujemy się na firmę warto sprawdzić zakres usługi elektryczne jakie oferuje. Jeżeli zajmuje się planowaniem i realizacją instalacji elektrycznej, montaże instalacji przeciwpożarowej i alarmowej, instalacją monitoringu oraz świadczeniem usług z zakresu przeglądu technicznego automatyki przemysłowej możemy być pewni, że posiadają wszelkie kwalifikacje i uprawnienia a nasza usługo zostanie wykonana fachowo. Na cenę wykonania usługi elektrycznej składają się różne czynniki:
– materiały – przed rozpoczęciem wykonania usługi elektrycznej można ustalić czy samodzielnie zakupujemy materiały, czy zostawiamy to w gestii elektryka/firmy,
– robocizna elektryka – w każdym regionie obowiązują inne stawki,
– poziom trudności wykonania usługi elektrycznej.
Uśrednione ceny najpopularniejszych usług elektrycznych:
– instalacja punku komputerowego 60 – 100 złotych,
– instalacja gniazda telewizyjnego 95 – 145 złotych,
– instalacja oświetlenia górnego 50 – 100 złotych/sztukę,
-montaż rolet 70 – 170 złotych,
– montaż domofonu/videofonu 200 – 300 złotych,
– realizacja instalacji oświetlenie ogrodowego od 76 złotych/sztuka
– roboty ziemne: ręczny wykop na głębokość od 0,7 m do 1,0 m za metr bieżący 125 – 175 złotych za mb,
– ułożenie oraz zamontowanie bednarki 12 złotych/mb
– zakopanie wykopu po wykonaniu prac od 40 złotych/mb

Dokonując wyboru warto kierować się nie cenami a opiniami na temat jakości świadczenia usługi. Jeżeli zaoszczędzimy na fachowcu lub materiałach, możemy ponieść dodatkowy kosz związany z tą samą usterką w przyszłości.