Wybór bio żywności

Kilkanaście dekad temu nikt się nie zastanawiał skąd pochodzi marchewka czy mięso, które znajdują się na talerzu, bo stosowane metody upraw czy hodowli były naturalne. Dziś producenci kładą nacisk na ilość, a niekoniecznie na jakość.

Czy ekologiczna żywność jest lepsza od zwykłej?

bio żywność sklepWiele dorosłych osób stwierdza, że dzisiejsze masło, mleko, szynki czy pieczywo, nie smakują tak jak za ich młodości. Taka opinia może wynikać z faktu, że na przestrzeni lat zmieniły się techniki wytwarzania wielu produktów spożywczych, co miało wpływ na ich walory smakowe i wizualne. W większości sklepów dostaniemy produkty, które nie mają nic wspólnego z ekologią, ale są najczęściej wybierane, gdyż ich cena jest często atrakcyjna. Wybierając bio żywność sklep osiedlowy może jej nie mieć, ponieważ znajdziemy ją przede wszystkim w sklepach z ekologicznymi produktami. Żeby jakiś produkt mógł należeć do kategorii bio, to musi spełniać określone wymogi. Przeważnie odnoszą się one do składu, sposobu produkcji i stosowanych metod utrwalania. Wybierając mleko ekologiczne, na opakowaniu przeczytamy, że jest ono pozyskiwane od krów wypasanych na czystych i naturalnych łąkach, a zwierzęta nie są sztucznie dokarmiane. W przypadku klasycznego mleka nie mamy takiej gwarancji. Jeżeli chodzi o cenę, to zwykłe mleko kupimy już za około dwa złote pięćdziesiąt groszy, a ekologiczne za około pięć – sześć złotych. Jak widać różnica jest znacząca, ale za nią kryje się wysoka jakość. Bez wątpienia ekologiczna żywność jest lepsza.

Obecnie na rynku działa około kilkuset sklepów oferujących bio żywność i cały czas powstają nowe. Zainteresowanie takimi produktami jest ogromne, ponieważ coraz więcej osób świadomie podchodzi do żywienia i doceniają to co jest naturalne i bezpieczne.