Wykrywanie uszkodzeń za pomocą termowizji

Jak sami dobrze wiemy uciekające z budynku ciepło naraża nas na straty związane z większym zużyciem energii chociażby w celu ogrzania go. Jest to niepotrzebna strata środków pieniężnych, które moglibyśmy przeznaczyć na inne przyjemności. Nie ma jednak takiej rzeczy, której nie można by było naprawić.

Jak za pomocą termowizji wykryć uszkodzenia?

Kamery termowizyjnePodobnie jest w przypadku ciepła uciekającego poprzez nieszczelności w budynkach. W tym przypadku może nam pomóc takie zjawisko jak termowizja. Termowizja jest techniką, która pozwala nam widzieć temperaturę dowolnych obiektów, jeśli jest ona wyższa niż temperatura zera bezwzględnego (czyli -273,15 stopnia Celsjusza). Do tego celu używa się kamery termowizyjne. Kamera termowizyjna pozwala nam na badanie budynku czy nie występują w jego skorupie ubytki przez które mogłoby uciekać ciepło. Są one bardzo pomocne w przypadku oceny w jakim stanie jest nasza izolacja ścian i okien a także pokazują nam jaka jest energochłonność całego budynku. Przy budowie budynków bardzo często popełniany jest jeden i ten sam błąd – połączenie elementu, który ma bezpośredni kontakt z otoczeniem ze ścianą wewnętrzną budynku. Takim elementem może być na przykład płyta balkonowa, ściana oporowa i tym podobne. Elementy te odprowadzają ciepło z budynku – zachowują się jak swego rodzaju żebra. Intensywny odpływ powietrza z budynku może z czasem doprowadzić do stopniowego pojawianie się pleśni oraz rozwoju grzybów wewnątrz pomieszczeń znajdujących się w pobliżu. Mimo, że nieszczelność okien nie brzmi groźnie to nieszczelne okna mogą odprowadzać większą ilość ciepła z budynku niż na przykład nieszczelny dach czy nawet ściany. Wielkość strat zależy od typu okien i ich konstrukcji, jakości ich wykonania i użytych materiałów a co najważniejsze od jakości ich montażu w przegrodach. Ale nie tylko okna mogą powodować utratę ciepła, kolejnym zagrożeniem są drzwi. Ciężko je skutecznie zaizolować ale można zminimalizować straty ciepła. Wystarczy zadbać o stan uszczelek a straty energii będą niewielkie.

Jak widać termowizja jest bardzo przydatna w wykrywaniu miejsc w budynkach w których występuje utrata ciepła. Dzięki niej możemy z powodzeniem uszczelnić nasz dom i cieszyć się niższymi rachunkami za energię, która jak wszyscy dobrze wiemy do tanich nie należy.