Zatrudnianie osoby niepełnosprawnej, a dostosowanie budynku

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Fakt ten wynika w dużej mierze z tego, ze dla osób zatrudniających osoby niepełnosprawne jest wiele ulg i zwolnień, Prawda jest taka, ze przedsiębiorcy najchętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne, jednak takie u których niepełnosprawność nie jest jakoś mocno widoczna, a co za tym idzie nie potrzebują one jakiegoś szczególnego dostosowywania przestrzeni czy też miejsca praca.

Windy osobowe dla niepełnosprawnych pracowników

windy osoboweTrochę gorzej to wygląda jeśli chodzi o osoby na wózku, głównie z racji tegoż że nadal w wielu biurowcach nie ma takich ułatwień jak choćby windy osobowe, więc jeśli biuro nie znajduje się na parterze to konieczne jest zamontowanie takich ułatwień jak dźwigi dla niepełnosprawnych, które umożliwią osobą niepełnosprawnym dostanie się na wyższe piętra. Jeśli biuro znajduję się na parterze wówczas wystarczy zamontować platformy dla niepełnosprawnych czy podnośniki dla niepełnosprawnych, czy platformy dla inwalidów, co za tym idzie koszta takiego dostosowania są zdecydowanie niższe. Jeśli chodzi o dostosowanie samego miejsca pracy, to tak naprawdę jedyną zmianą jaką w przypadku pracy biurowej do której zatrudnia się osobę niepełnosprawną jest pozostawienie przy biurko takiej osobie większej przestrzeni, tak by nic nie ograniczało jej ruchów i by mogła się ona swobodnie poruszać. Przestrzeganie tej zasady nie tylko podniesie komfort pracy osoby na wózku, ale także i podniesie jej produktywność. Co za tym idzie samo dostosowanie nie jest jakoś szczególnie trudne, a jeśli chodzi o koszta takiej inwestycji, to bywa z nimi różnie, jednak w przypadku dostosowań na rzecz osób niepełnosprawnych przedsiębiorca ma możliwość uzyskania dofinansowań na ten cel, co za tym idzie w ogólnym rozliczeniu biorąc pod uwagę jak niewiele trzeba zrobić by osób na wózku móc do pracy biurowej zatrudnić pracodawcą się to zwyczajnie w świecie opłaca.

Dlatego coraz więcej osób posiadających swoją działalność decyduje się na takie rozwiązanie, bo zyski z racji zatrudnienia osoby niepełnosprawnej są naprawdę spore. Bez znaczenie jest jednak to z jakiego powodu przedsiębiorcy zatrudniają osoby niepełnosprawne, grunt że takie osoby mają pracę.