Zdobienia metodą intarsji w drewnie

Zdobienie metodą intarsji to technika znana już od wieków. Niegdyś – sztuka bardzo kunsztowna, szczegółowa, dziś – stawiająca raczej na minimalizm. Podejście do niej nieco się zmieniło. Teraz łatwiej ją wykonać. Zapewne wiele osób nie wie, na czym polega intarsja. 

Czym jest intarsja i gdzie możemy ją zauważyć?

intarsja w drewnieIntarsja polega na tworzeniu obrazów dzięki ozdabianiu drewnianych powierzchni innymi gatunkami drewna. Drewno to może być podpalane, bejcowane, barwione na różnorodne odcienie. Początkowo wycina się z przedmiotu fragment, by później wypełnić tę lukę innym gatunkiem drewna. Takiego rodzaju zdobienia wyglądają cudownie. Można ich dojrzeć chociażby na starówkach niektórych miast. Na przykład w Toruniu, w centrum Starego Miasta, znajdują się piękne, wiekowe, wykonane metodą intarsji w drewnie, drzwi. Wiele przedmiotów z historią, zdobionych właśnie tą metodą, zostaje poddanych ochronie zabytków, ponieważ są tak istotne dla dziedzictwa kulturowego. W Moskwie obejrzeć można drewniane sklepienia cerkwi zdobionych intarsją. Nie tylko na tak wielkoformatowych zabytkach można ujrzeć tę metodę zdobniczą. Jeśli nie szczędzimy pieniędzy na wystrój wnętrz, możemy nabyć np. intarsjowany stół. Intarsja w drewnie widoczna jest także w mniejszych ozdobach, jak na przykład ramki do zdjęć. Dzisiejsza intarsja jest już raczej mniej kunsztowna, ponieważ wiele mebli wytwarzanych jest mechanicznie, przy pomocy specjalistycznych sprzętów. Niemniej jednak nadal robi wrażenie i cieszy się powodzeniem wśród osób, którym zależy na niebanalnym wystroju wnętrz. Gdy ktoś preferuje styl vintage lub lubuje się w drewnianych dodatkach – intarsja to coś dla niego. Z drewna można wykonać wiele pięknych rzeczy i z biegiem lat wcale nie zmniejsza się zainteresowanie tym materiałem.  

Dla wielbicieli kunsztownych przedmiotów, które mają już swoje lata lub są stylizowane na starodawne, meble wykonywane metodą intarsji w drewnie będą idealne. Wnętrza w stylu vintage cenione są coraz bardziej. Drewniany wystrój już nie kojarzy się tylko z czymś przedpotopowym. Teraz jest on w cenie.