Zestaw bitów jaki wybrać

Każdy, kto lubi bawić się od czasu do czasu w majsterkowanie wie, czym są bity. Bity zwane też grotami czy końcówkami wkrętakowymi, służą, jak sama nazwa wskazuje to pracy z wkrętami. Standardowy zestaw bitów często zawiera ich zbyt mało lub zbyt dużo niż nam potrzeba, bądź posiadają w sobie wiele tanich wkrętów i kilka droższych, lepszej jakości, które sprawiają, ze ich cena często przewyższa tą, za która kupilibyśmy jego poszczególne elementy w sklepie.

Jakie zestawy bitów są warte uwagi?

Narzędzia warsztatoweCzy warto kupować zestaw bitów? Prawdopodobnie nie. Każdy z nas myśląc o majsterkowaniu myśli o czymś innym. Jeden myśli o budowaniu drewnianych modeli statków, inny o naprawie suszarki do włosów, jeszcze o naprawie samochodu. Każdy z nich ma inne potrzeby. Ten pierwszy powinien zaopatrzyć się w wkręty twarda, ten drugi w jakieś wkręty specjalne, nie znajdujące się nigdy w uniwersalnych zestawach, ten trzeci obok bitów będzie chciał mieć klucz do drążków kierowniczych i grzechotki, a wyciąganie wytrysków pochłonie go bez reszty. Pamiętajmy, że końcówka zawsze powinna być dopasowana do profilu wkręta, bo tylko taka zapewni prawidłowe osadzenie, a bit się nie złamie ani nie zniszczy. Końcówki mogą być popularne jak płaskie, krzyżowe czy sześciokątne, lub bardziej osobliwe jak gniazda dwunastokrotne, z wgłębieniem płasko- krzyżowym lub gniazdkowym. Te najbardziej znane znajdziemy w takich zestawach, z tymi mniej popularnymi może być problem i konieczny będzie zakup zestawu specjalnego lub dokupienie bitów. Zestaw warsztatowy może być tytanowy, diamentowy, chromowany. Zestaw narzędziowy kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Większe zestawy wiodących marek kosztują nawet i kilkaset. Czy warto więc wydawać pieniądze na takie zestawy? Po pierwsze, musimy przemyśleć jak często będziemy ich używać. Czy chcemy tylko majsterkować w domu w wolną sobotą czy też zając się czymś na poważnie, być może przejść nawet na zawodowstwo np. zostać mechanikiem samochodowym? Czy będziemy rzeźbić w drewnie, metalu, wiercić dziury w ścianie czy podłodze, rozkręcać drobny sprzęt elektryczny?

Na te pytania musimy sobie odpowiedzieć przez podjęciem decyzji o zakupu sprzętu. Pamiętajmy, że wkręty to nie wszystko, dobór odpowiedniego sprzętu (wkrętarki, wiertarki zwykłej, udarowej lub pneumatycznej) jest również ważny i determinuje jaki rodzaj bitów możemy kupić.